menda BO, nam je zaupal, na strokovni geografski ekskurziji, vodič v muzeju Cerkniškega jezera vi Dolenjem jezeru. On to garantira, saj že vrsto let obiskovalcem razloži, “kdaj jezeru je in kdaj pa nej”…Zato vam šestošolci polagamo na srce, da bo čarovniška zabava na Slivniškem grebenu zagotovljena in starši lahko dveh podmladek razvedrite v naravi na krajšem pohodu okoli jezera ali na hrib…Poguglajte
https://www.facebook.com/PlaninskiDomNaSlivnici, pa se vidimo tam…
Čarovnice pa so tudi “krive”, da občasno jezera ni,in kar izgine vi požiralnike, ponore in druge odprtine v podzemlje. In tam je šele zanimivo. Recimo vi Planinski jami na zalitem Planinskem polju…Vode tečejo pod zemljo v čisti temi, pri tem bučijo in šumijo in se združujejo v novo reko…in netopirjev kup in človeške ribice …Tudi na zunaj je pokrajina nenavadna, neke udrte doline in polno belega kamenja, udrti stropi jame so izdelali kar 2 naravna mostova zelo blizu v Rakovem Škocjanu, vse je zalito od voda in urokov…in nevarno je, saj je tudi v požiralnik možno zapeljati, kot pravi legenda o ljubimcih …In stolp ravbarjev je znak nevarnih lopovov preteklosti, ki so plenili mimoidoče…in tod je hodil Martin Krpan v času, ko dežela še ni niti slišala za železnico…Kako skrivnostni kraji so to!
To je dežela znotraj naše države, Notranjska.
V resnici ta pokrajina ni prav nič strašna, je čudovita v pisani jesenski ideji, in čudovito topel dan nam je slekel jope ter pričaral nasmeh na obraze.
Besedilo in fotografije: Polona Ferbežar, učiteljica na OŠ Šmarje – Sap
© Osnovna šola Šmarje – Sap, Ljubljanska cesta 49, 1293 Šmarje – Sap